Premiéra českých rozhodčí na závodech v Bystrovanech - postřehy za závodu
Historicky prvnímu závodu pouze s českým rozhodčím a českým figurantem počasí přálo. Dostatečně teplo pro diváky a dostatečně pod mrakem pro psy. Jako bonus navíc příjemné prostředí KK Bystrovany u Olomouce, rockověji laděná hudba a pěkné výkony. Závod, který se konal pouze v kategorii 1 měl komorní složení - celkem šest závodníků: čtyři Češi, jeden Slovák a jeden Polák. Tomu odpovídal i počet diváků.
Pro Zdeňka Volného, předsedu Mondioring klubu ČR, to byla premiéra v roli rozhodčího mondioringu. Jako figurant se představil zkušený Roman Vala. Zajímavostí závodu bylo, že všichni čtyři čeští psovodi startovali se psy z chovatelské stanice „z Hückelovy vily“, za kterou stojí Zdeněk Volný a jeho žena Dáša, která v Bystrovanech závodila.
Plac byl postaven jednoduše, s typickým letním párty stanem jako zázemím pro rozhodčí, velkými letními slunečníky, plážovým lehátkem a několika dalšími rekvizitami. Vypadal sice poměrně jednoduše, ale provedení cviků už tak snadné nebylo.
Co mě zaujalo na scénáři
Určitě nejvíc osobka, která byla záludná hned z několika důvodů. Roman využil domácího prostředí a hlasitě po celou dobu cviku mluvil na závodníky, často je vyzýval slovy jako „pojď se mnou“ a přitom rozmáchle gestikuloval. Zkrátka hezká šou pro diváky. Při úvodním podání ruky od figuranta psovod seděl na židli. Stejně tak, ale na jiném místě, seděl při závěrečném přepadu. Obtížnost osobky se projevila i v bodovém hodnocení, kdy polovina závodníků měla nulu, protože jejich pes buď odešel s figurantem, nebo neprovedl zákrok.
Poslušnosti a skoky
Na první pohled se aport mohl zdát snadný, protože ho psi zvládali. Aportovala se ale poměrně široká plastová „roura“, se kterou by řada psů mohla mít problémy. Chůze u nohy byla delší, vymezená kužely a v blízkosti hlavního stanu pro rozhodčí. Při polohách byl pes ve volném prostoru. Poměrně snadná byla odmítačka, při které před ležícím psem prošel pomocník, který za chůze upustil před psa párek. Tady všichni získali plný počet bodů.
Vysílačka, která byla vyznačena pouze pilinami na zemi, patří mezi napínavější cviky, kde závodníci snadno ztrácejí body. Na jednotlivých provedeních je přitom většinou dobře patrná technika tréninku. Psi v nácviku obvykle běhají buď na hračku co leží na zemi, a nebo na pešek (většinou) umístěný ve výšce např. na plotu na konci placu. U jednoho psa se to projevilo tak, že poté co dosáhl cílové linie, začal hledat svou hračku na kladině, která stála za zónou.
Do zajímavé obtížnosti vyznělo dlouhodobé odložení, kdy psovod odcházel do blízkosti diváků a pes zůstával sám na place s procházejícím pomocníkem s řehtačkou. U překážek se všichni závodníci spokojili s přeskokem, kde s překvapením jeden pes odmítl skákat.
Obrany
Obrany začaly krásnými zákroky při útěku se střelbou, kdy figurant psům opravdu rychle utíkal, takže museli pěkně přidat, aby ho doběhli. Po zadržení při útěku byla nachystaná již zmíněná osobka. Opravdu krásnou práci při osobce, která vyčnívala svojí jistotou, předvedl pes polského závodníka. Že by to bylo tím, že nerozuměl česky? :-)
Tak jako při IPO je královskou obranářskou disciplínou kontrolní výkon, v kategorii 1 mondioringu to je útok zepředu s holí. Viděli jsme poměrně razantní a pěkné zákroky, i když Roman psům rozhodně nic nedal zadarmo.
Závod skončil brzy po poledni, takže odpoledne zbyl ještě čas na společný trénink. Osobně velmi oceňuji snahu jednotlivé výkony pro diváky okomentovat, závěrečného vyhodnocení se ale bohužel dočkaly jen některé dvojice. Celkově to byl příjemný závod s pro závodníky určitě příjemným bodovým hodnocením. I ti nejpřísnější rozhodčí ale v kategorii 1 často přimhouří oči, jak mi nedávno otevřeně řekl jeden z nich. V kategorii 2 jim ale už rozhodně nic neodpustí.
Další informace k závodu, včetně výsledkové listiny, najdete v rubrice "Přehled závodů"
Autor: jak, za přispění Pavla Urbana