O mondioringu

 

Aktuální zkušební řád najdete na stránkách Mondioring klubu ČR.
 
 
Mondioring zahrnuje tři disciplíny: poslušnost, skoky a obranu. Figuranti nosí ringový oblek. Pes závodí bez obojku, důraz je kladen na dokonalou ovladatelnost a vyrovnanost psa. Závodní dvojice absolvují všechny tři disciplíny v jednom kuse za sebou, bez přerušení. Podle obtížnosti kategorie to trvá od 10 do 45 minut. Už z toho je vidět, jak velký je rozdíl v obtížnosti mezi nejnižší kategorií 1 a nejvyššími trojkami, ve kterých je celkem 17 cviků.
 
Krása mondioringu spočívá v jeho proměnlivosti. Podstata jednotlivých cviků se nemění, jejich pořadí ale ano. A také prostředí je pokaždé jiné, co závod to jiné kulisy i pomůcky. U poslušnosti se klade důraz na spolehlivost při nejrůznějších rušivých vlivech. Skoky prověří fyzickou zdatnost psa a obrany psychickou odolnost a ovladatelnost. Ovladatelnost psa je v mondioringu skutečně výjimečná.
 
K pořádání závodů stačí jakákoliv plocha o rozměrech alespoň 60 x 40 m. Takže třeba i školní hřiště s umělým trávníkem, louka v sousedství pasoucího se dobytka nebo krytá sportovní hala. Vše závisí jen na fantazii pořadatelů a rozhodčích.
 
Mondioringoví psi jsou socializovaní a jsou psychicky i fyzicky skvěle vybavení. Zkráta mají jasno v hlavě a skvělou povahu. Na závodech uvidíte převážně belgické ovčáky malinois. Jsou ale i úspěšné čestné výjimky.
 
Mondioring je relativně mladý mezinárodní sport, který vznikl počátkem 80. let na základě pravidel několika národních sportů: ve Francii uznávaného Francouzského ringu, v Belgii uznávaného Belgického ringu, v Holandsku uznávaného K.N.P.V a v Německu a Švýcarsku uznávaného „Schutzhund“. Ringaři z celého světa tak od té doby mohou mezi sebou poměřovat své síly. Od roku 2007 je mondioring začleněn pod FCI.
 
Mondioring je nejvíce populární v zemích svého vzniku, kde mají ringové sporty více než stoletou tradici. Řadu příznivců má ale i u nás. Mondioring klub ČR vznikl v dubnu 2001.
 
 
 
 
Proč zrovna mondioring

Dělat mondioring je skvělé z nejrůznějších důvodů. Třeba proto, že mondioringoví psi jsou báječně připravení pro běžný život, ať je to ruch velkoměsta či poetika venkova. Díky tréninku ovladatelnosti za nejrůznějších podmínek jsou to skvělí společníci. Jsou totiž vedeni k tomu, aby se dokázali vyrovnat s novými situacemi.

 

Kouzlo mondioringu je hlavně ve variabilitě. Každý závod je díky odlišným kulisám a scénáři jiný. Proto ani trénink nemůže být stereotypní, protože čím víc situací musí pes řešit v tréninku, tím lépe je pak dokáže vyřešit při závodu. V mondioringu si zkrátka můžete pořád hrát.

 

Zkusme se teď na mondioring podívat očima lidí, kteří znají stopy, poslušnosti a obrany dle IGP nebo ZVV a touto optikou najít některé rozdíly:

  • Tak především: figuranti nemají rukáv, ale ringo oblek
  • I když v mondioringu nejsou stopy, má tři disciplíny: poslušnost, skoky a obrany
  • Všechny disciplíny se při závodech provádějí bez přerušení za sebou, takže můžete být na place klidně i více jak 30 – 45 minut
  • Pořadí cviků se může (ale nemusí) před závodem losovat, disciplíny ale jdou za sebou vždy stejně (poslušnost – skoky - obrany)
  • Cviky se zahajují a ukončují na pokyn rozhodčího, který houká na trumpetku
  • K odvolávání psa na dálku se může používat píšťalka (ale nemusí)
  • Pes při závodech nemá obojek, a tedy ani vodítko
  • Nepořádají se žádné speciální zkoušky. Zkouška je uznaná, pokud při závodech získáte potřebný počet bodů
  • Každý závod je jiný, má jiné kulisy, jiný příběh
  • Na place bývají nejrůznější předměty, pokaždé něco jiného, podle tématu závodu. A také se tam může pohybovat víc lidí, kromě rozhodčích a pomocníků třeba i fotografové
  • Závody se konají na různých površích, např. i na umělé trávě, nikdy ale ne na tvrdém povrchu jako je asfalt, beton nebo dlažba
  • Plac má nejméně 60 x 40 m a nejvíce 5 tis. m2 a při vyšších stupních zkoušky jsou na něm kousky potravy
  • Aportují se nejrůznější předměty, pokaždé něco jiného (hadice, koště, kanystr, klobouk, fotbalový míč, plastová lahev, pneumatika, zkrátka cokoliv co není z kovu nebo skla)
  • Revír se provádí jako plošné vyhledávání figuranta, žádné obíhání maket
  • Na place bývají jeden nebo dva figuranti
  • Figurant používá bambusovou hůl, ale má zakázáno psa udeřit. Místo toho figuranti na psa vyvíjejí psychický nátlak (uhybají mu, brání zákusu pomocí bambusu či jiného nástroje – např. třásní). Pes se tak neustále dostává do nových situací, které musí sám řešit.
  • Vrcholnou disciplínou obran je hlídání předmětu, které pes provádí zcela samostatně, psovod je v úkrytu. Hlídají se nejrůznější předměty a je to opravdová lahůdka pro oko diváka. To však uvidíte pouze v kategorii 3.


V tomto výčtu prosím nehledejte žádnou logiku :-)

-jak