O mondioringu

 

Mondioring zahrnuje tři disciplíny: poslušnost, skoky a obranu. Je charakteristický tím, že figuranti při obranách nemají rukáv, ale ringový oblek, takže pes může kousat téměř na celé tělo. Pes závodí bez obojku a řadu cviků provádí vzdálený od psovoda. Důraz je kladen na dokonalou ovladatelnost, vyrovnanost psa a souhru s psovodem.
 
Krása mondioringu spočívá v jeho proměnlivosti. Podstata jednotlivých cviků se sice nemění, jejich pořadí ale ano. A také prostředí je pokaždé jiné, protože v každém závodě se používají odlišné kulisy a různé pomůcky. K pořádání závodů není potřeba fotbalový stadion, stačí jakákoliv plocha o rozměrech alespoň 60 x 40 m. Takže třeba i školní hřiště s umělým trávníkem, louka v sousedství pasoucího se dobytka nebo krytá sportovní hala. Vše závisí jen na fantazii pořadatelů a rozhodčích. V praxi to znamená, že prostě není možné nacvičit všechny situace, které mohou při závodech nastat. Díky různorodosti podmínek, za kterých se v mondioringu trénuje, má pes skvělou průpravu do společnosti, protože se dokáže lépe vyrovnat s novými situacemi.
 
Mondioring je relativně mladý mezinárodní sport, který vznikl počátkem 80. let na základě pravidel několika národních sportů: ve Francii uznávaného Francouzského ringu, v Belgii uznávaného Belgického ringu, v Holandsku uznávaného K.N.P.V a v Německu a Švýcarsku uznávaného „Schutzhund“. Od roku 2007 je začleněn pod FCI.
 
Mondioring je nejvíce populární v zemích svého vzniku. Řadu příznivců má ale i u nás.

 

Proč zrovna mondioring

Dělat mondioring je skvělé z nejrůznějších důvodů. Třeba proto, že mondioringoví psi jsou báječně připravení pro běžný život, ať je to ruch velkoměsta či poetika venkova. Díky tréninku ovladatelnosti za nejrůznějších podmínek jsou to skvělí psi do společnosti. Jsou totiž vedeni k tomu, aby dělali jen to, co řekne psovod a dokázali se vyrovnávat s novými situacemi.

 

Kouzlo mondioringu je hlavně ve variabilitě. Každý závod je díky odlišným „kulisám“ jiný. Používají se i různé pomůcky: aportují se nejrůznější věci, figurant používá různé třásně a spoustu dalších věcí – v každém závodě to může být něco jiného. Proto ani trénink nemůže být stereotypní, protože čím víc situací musí pes řešit v tréninku, tím lépe je pak dokáže vyřešit při závodu.

 

Pokud trénujete psa na jakékoliv závody, jistě víte, že jakmile psa naučíte základy, pak už jenom neustále dolaďujete detalily a více méně spadnete do rutiny. A v tom je mondioring skvělý, můžete si totiž hrát pořád.

 

Zkusme se teď na mondioring podívat očima lidí, kteří znají stopy, poslušnosti a obrany dle IPO nebo ZVV a touto optikou najít některé rozdíly:

 • Tak především: figuranti nemají rukáv, ale ringo oblek
 • I když v mondioringu nejsou stopy, má tři disciplíny: poslušnost, skoky a obrany
 • Všechny disciplíny se při závodech provádějí bez přerušení za sebou, takže můžete být na place klidně i více jak 30 – 45 minut
 • Pořadí cviků se může (ale nemusí) před závodem losovat, disciplíny ale jdou za sebou vždy stejně (poslušnost – skoky - obrany)
 • Cviky se zahajují a ukončují na pokyn rozhodčího, který houká na trumpetku
 • K odvolávání psa na dálku se může používat píšťalka (ale nemusí)
 • Pes při závodech nemá obojek, a tedy ani vodítko
 • Nepořádají se žádné speciální zkoušky. Zkouška je uznaná, pokud při závodech získáte potřebný počet bodů
 • Každý závod je jiný, má jiné kulisy, jiný příběh
 • Na place bývají nejrůznější předměty, pokaždé něco jiného, podle tématu závodu. A také se tam může pohybovat víc lidí, kromě rozhodčích a pomocníků třeba i fotografové
 • Závody se konají na různých površích, např. i na umělé trávě (to bylo vidět v roce 2009 na MS belgických ovčáků v Roudnici nad Labem), nikdy ale ne na tvrdém povrchu jako je asfalt, beton nebo dlažba
 • Plac má nejméně 60 x 40 m a nejvíce 5 tis. m2 a při vyšších stupních zkoušky jsou na něm kousky potravy
 • Aportují se nejrůznější předměty, pokaždé něco jiného (hadice, koště, kanystr, klobouk, fotbalový míč, plastová lahev, pneumatika, zkrátka cokoliv co není z kovu nebo skla)
 • Revír se provádí jako plošné vyhledávání figuranta, žádné obíhání maket
 • Na place bývají jeden nebo dva figuranti
 • Figurant používá bambusovou hůl, ale má zakázáno psa udeřit. Místo toho figuranti na psa vyvíjejí psychický nátlak (uhybají mu, brání zákusu pomocí bambusu či jiného nástroje – např. třásní). Pes se tak neustále dostává do nových situací, které musí sám řešit.
 • Vrcholnou disciplínou obran je hlídání předmětu, které pes provádí zcela samostatně, psovod je v úkrytu. Hlídají se nejrůznější předměty a je to opravdová lahůdka pro oko diváka. To však uvidíte pouze v kategorii 3.


V tomto výčtu prosím nehledejte žádnou logiku. Znalci mondioringu by určitě přidal celou řadu dalších věcí a nebo by řekl, že se IPO a mondioring vůbec srovnávat nedají. A dávám jim svým způsobem za pravdu :-)

-jak